Dr n. wet Piotr Jurka, Specjalista chorób psów i kotów, Warszawa.
Babeszjoza u psów

Jest to choroba pasożytnicza przenoszona przez kleszcze w sezonie trwającym od marca do września. Pasożyty te znajdowano u wielu gatunków zwierząt oraz u ludzi. Jeśli nie będzie leczona może wywołać silne osłabienie a nawet śmierć.

Morfologia

Babeszjoza jest chorobą wywoływaną przez pierwotniaki należące do rodziny Babesiidae. U psów występuje najczęściej Babesia canis. Wymaga do swojego rozwoju kleszczy.

Cykl rozwojowy

Przenosicielami babeszjozy u psów są kleszcze z gatunku Ixodidae (kleszcze właściwe ). Cykl życiowy kleszczy ( trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, a nawet kilku lat ) stwarza doskonałe warunki do zwiększania ich liczby w środowisku. Ich rozmnażanie jest ściśle skorelowane z temperaturą otoczenia, wilgotnością oraz obecnością żywicieli. W Polsce zaobserwowano różną liczebność kleszczy w zależności od warunków atmosferycznych. Kleszcze mogą również wywołać zmiany w organizmie żywiciela spowodowane samym żerowaniem na nim, takie jak: wprowadzanie neurotoksyn, niedokrwistość, objawy alergiczne, immunosupresja. Stwarza to lepsze warunki do namnażania się pasożytów w organizmie psa.

Objawy kliniczne

Okres inkubacji wynosi od 10 do 21 dni od momentu, kiedy kleszcz rozpoczyna żerowanie. Stwierdzono, że młode i stare osobniki są bardziej podatne na pełny rozwój choroby. Objawy są ściśle uzależnione od takich czynników jak: wiek, rasa, stres (odgrywa bardzo znaczącą rolę), uzyskana odporność od matki, stymulacja przez endotoksyny.

W fazie ostrej – przez okres 2-3 dni występuje gorączka (39,8-41 C), zobojętnienie, utrata apetytu, nastroszenie włosa ,oraz silne osłabienie. W moczu może występować krew, co objawia się ciemnym zabarwieniem moczu. Obserwuje się również drżenie mięśni. Kał jest suchy i często zawiera krew.
Faza chroniczna choroby charakteryzuje się mniejszym nasileniem objawów klinicznych. Gorączka trwa nie dłużej jak kilka godzin, lekka żółtaczka obejmuje właściwie tylko błony śluzowe j. ustnej oraz spojówki, występu

je anemia i osłabienie. Mogą pojawić się zmiany w układzie krążenia: obrzęki, przekrwienia, wodobrzusze. Notowano też przypadki zapalenia żołądka i jelit, zapalenia dziąseł, duszności, nieżytowego zapalenia górnych dróg oddechowych. Ze strony układu nerwowego mogą wystąpić objawy porażeń, drżeń mięśni, padaczki, czasami przypominają do złudzenia objawy wścieklizny. Niektórzy badacze stwierdzali obecność zmian w oczach – zapalenia rogówki, zapalenia naczyniówki. Zdarza się również i tak, że po ostrych objawach trwających kilkanaście godzin następuje pozorne wyleczenie , spowodowane zniknięciem pasożytów z krwi obwodowej. Co 1-3 tygodni może występować nasilenie choroby objawiające się podwyższoną temperaturą oraz osłabieniem.

Diagnozowanie babeszjozy

Możliwe jest na podstawie objawów klinicznych oraz wykonania badania krwi. W przypadku stwierdzenia przez właściciela zmienionego zabarwienia moczu, zażółcenia błon śluzowych, ogólnego osłabienia, niechęci do jedzenia i picia należy natychmiast udać się do najbliższego lekarza weterynarii. Nie należy takiej wizyty odwlekać, gdyż możliwość wyleczenia jest ściśle związana z czasem jaki upłynie od zainfekowania organizmu. Im dłuższy czas upłynie tym mniejsze szanse na wyleczenie.

Zapobieganie

W sezonie występowania kleszczy czyli w naszych warunkach od początku marca do końca września zabezpieczyć organizm naszego pupila przed kleszczami. Mogą to być preparaty w postaci łatwych do podania małych plastikowych ampułek do wylewania na skórę karku zwierzęcia lub w postaci sprayu. Preparaty te dostępne są u każdego lekarza weterynarii. Jednorazowe podanie zapobiega występowaniu kleszczy u naszego psiaka przez okres jednego miesiąca. Szczególnie jest to niezbędne gdy wyjeżdżamy na Mazury lub na działkę, gdzie nasz zwierzak jest znacznie narażony na kontakt z kleszczami. Nie oznacza to iż piesek pozostający w mieście nie jest narażony na kontakt z kleszczem. Również w mieście występują kleszcze na krzaczkach zaraz przy bloku. Zdecydowanie lepsze i tańsze jest zapobieganie występowaniu choroby niż jej leczenie!

zp8497586rq

.